Celje se že od leta 1946, ko je v knežjem mestu prvič zazvenel Mladinski pevski festival (MPF), uvršča na zemljevid pevskih prestolnic Slovenije, Evrope in sveta. Leto 2024 pa bo za celjski festival z najdaljšo tradicijo prelomno, saj se pod njegovo okrilje seli tudi bienalno državno tekmovanje mladinskih pevskih zborov, ki bo odslej nastajalo v sodelovanju med Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti, Zavodom Celeia Celje in Mestno občino Celje. Mladinski pevski festival bo od 3. do 6. aprila letos zaznamoval tudi bogat spremljevalni program, nacionalno izvedbo pa bo v nadaljevanju dopolnjevala tudi bienalna mednarodna različica festivala, ki jo organizatorji snujejo za pomlad 2025.
Bogata zgodovina Mladinskega pevskega festivala Celje
Mladinski pevski festival (MPF) je v Celju prvič potekal leta 1946. V skoraj 80-letni zgodovini se je organizatorjem vselej uspelo prilagoditi duhu časa in udejanjati poslanstvo, ki ga je Jurče Vreže s sodelavci zastavil takoj po koncu druge svetovne vojne – druženje generacij ob glasbi, mladostna svežina, upanje, optimizem in zanos ob sodelovanju, skupna skrb za harmonijo in bogato kulturno izročilo naše domovine. »Gre za dogodek, ki je v knežjem mestu nepogrešljiv. Korona je proces kulturnih produkcij sicer upočasnila, ampak dala priložnost za razmislek o novi, dopolnjeni obliki festivala. Jurče Vreže kot oče MPF je leta 1946 v petju prepoznal eno od optimističnih točk, ki lahko da nov pogled v boljši, svetlejši jutri. Mladinski pevski festival je vedno temeljil na petju mladih, otrok, mladostnikov, ampak z željo povezovati generacije in tej ideji sledi že skoraj 80 let. Zato se nam zdi dopolnitev z državnim tekmovanjem še toliko boljša. V knežjem mestu danes prepeva 35 pevskih sestavov, več kot 1100 pevcev vseh generacij se tedensko srečuje na vajah ter s svojimi koncerti nosi ime Celja in Slovenije daleč naokrog … K temu veliko prispeva tudi Mednarodni mladinski pevski festival,« je med drugim na novinarski konferenci povedal Gregor Deleja, direktor občinske uprave Mestne občine Celje ter dodal, da se je bogat spremljevalni program festivala že začel, in sicer s prvim od treh festivalskih predtaktov. Koncertu mladinskih zborov iz Celja in Nemčije ter izvedbi Durufléjevega Rekviema MMPZ I. gimnazije v Celju bo v sredo, 3. aprila, popoldne sledila še Pésemca, območna revija otroških in mladinskih pevskih zborov občin Celje, Dobrna, Vojnik in Štore.
Umetniški vodja festivala Nenad Firšt je predstavil program letošnjega srečanja mladinskih pevskih zborov in poudaril, da je letošnji Mladinski pevski festival odraz odličnega sodelovanja Mestne občine Celje in Zavoda Celeia Celje z Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti. »Posebej se veselimo nastopa MPZ Trnovci iz Ljubljane, ki so zmagali na prvem Mladinskem pevskem festivalu, to bo zagotovo nekaj posebnega,« je poudaril ter dodal, da s festivalom in spremljevalnim dogajanjem ponovno oživljamo različne kotičke Celja.
Celoten spremljevalni program MPF Celje 2024:
– »festivalski predtakt« Pésemca, območna revija otroških in mladinskih pevskih zborov občin Celje, Dobrna Vojnik in Štore, v sredo, 3. aprila, ob 16., 17. in 18. uri
– slavnostno odprtje festivala v četrtek, 4. aprila, ob 18. uri, ko bodo skupaj s pevci I. gimnazije v Celju, Gimnazije Celje – Center in II. gimnazije Maribor nastopili zmagovalci MPF 1965, Mešani pevski zbor Trnovci iz Ljubljane, ki so se pod vodstvom takratne zborovodkinje Majde Hauptman in zborovodkinje Petre Frece Šilak ponovno zbrali posebej za to priložnost
– delavnice in posvet za študente glasbene pedagogike ter zborovskega dirigiranja z ljubljanske in mariborske univerze, glasbene pedagoge in zborovodje, 5. aprila čez dan
– revialni koncerti z zbori Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana, Glasbene šole Celje, OŠ Markovci in Gimnazije Celje – Center ter gosti Sweathearts iz avstrijske Koroške, ki bodo 5. aprila ob 17. uri v Narodnem domu dopolnili delavnice
– Minutka za pesem, kratki ulični nastopi zborov udeležencev tekmovanja na zvezdi v soboto, 6. aprila, ob 12.30, 13.00 in 13.30
27. državno tekmovanje mladinskih zborov iz Zagorja v Celje
Na državnem tekmovanju mladinskih zborov se bodo v soboto, 6. aprila, na dveh koncertih (ob 10.30 in ob 15.00) v veliki dvorani Narodnega doma pomerili mladinski zbori iz glasbenih šol Rogaška Slatina, Frana Koruna Koželjskega Velenje, osnovnih šol n. h. Maksa Pečarja Ljubljana Črnuče, Šempeter v Savinjski dolini, Tržišče, Križevci, Aljojzija Šuštarja Ljubljana, Primoža Trubarja Laško in Dramlje, gimnazij Kranj, Škofja Loka, Celje – Center in vokalna skupina Emil Komel iz italijanske Gorice. Tekmovanje se bo sklenilo ob 17.00 s koncertom nagrajencev ter razglasitvijo rezultatov in podelitvijo priznanj na Glavnem trgu v Celju (oz., če bo slabo vreme, v Narodnem domu Celje).
Strokovno žirijo bodo letos sestavljali: skladateljica, zborovodkinja in pedagoginja Tadeja Vulc, pedagoginja in zborovodkinja Katja Gruber, zborovodkinja in pedagoginja Helena Fojkar Zupančič, skladatelj, zborovodja in pedagog Damijan Močnik ter zborovodkinja in pedagoginja Barbara Kovačič. Kot je dejala Mihela Jagodic, producentka za zborovsko glasbo na JSKD RS, so zbori po epidemiji potrebovali čas, da so obnovili svoje sposobnosti in se vrnili na visoko raven izpred epidemije. Ker se na JSKD zavedajo pomena dejavnosti mladih na področju ljubiteljske kulture in ker je zborovska dejavnost ena pomembnejših področij, so se odločili, da dosedanjo revijo otroških in mladinskih pevskih zborov Revije Zagorje naprej razvijajo tako, da gostovanje državnega tekmovanja mladinskih zborov preselijo v Celje in ga priključijo Mladinskemu pevskemu festivalu. Tekmovanje otroških zborov še naprej ostaja v Zagorju.
Mladinski pevski festival se pridružuje prazniku Mestne občine Celje
Vsi festivalski dogodki bodo odprti za javnost, vstop bo, z izjemo delavnic, brezplačen, večina jih bo potekala v Narodnem domu v Celju. Umetniški svet letošnjega MPF in 27. državnega tekmovanja mladinskih zborov sestavljajo: Nenad Firšt, Damijan Močnik, Katja Gruber, Kerstin Pori in Tadeja Vulc. Programska vodja državnega tekmovanja je Mihela Jagodic (JSKD), koordinator festivala pa David Preložnik (Zavod Celeia Celje).
MPF bo sicer v Celju zopet poskrbel za pester in razgiban uvod v praznični april, ko bodo Celjani praznovali 573 let, odkar je Friderik II. Celjski takratni trški naselbini podelil mestne pravice. Praznovanje se bo zaključilo s projektom Vseslovensko petje s srci v nedeljo, 21. aprila, od 11. do 12. ure s pevskim sprehodom po starem mestnem jedru in v torek, 23. aprila, s petjem v celjskih vrtcih, šolah, javnih podjetjih in javnih zavodih. Aprila bodo v Celjskem in Narodnem domu potekali tudi tradicionalni pomladni koncerti celjskih gimnazijskih pevskih zborov, ki sodijo med najboljše tovrstne sestave v Sloveniji in Evropi.
PROGRAM FESTIVALA
SREDA, 3. 4.
FESTIVALSKI PREDTAKT: PÉSEMCA
Celjski dom
Ob 16., 17. in 18. uri:
Območna revija otroških pevskih zborov občin Celje, Dobrna, Vojnik in Štore
ČETRTEK, 4. 4.
ODPRTJE MPF 2024 – SLAVNOSTNI KONCERT
Narodni dom
Ob 18. uri:
Dekliški pevski zbor II. gimnazije Maribor
Mešani mladinski pevski zbor Šolskega centra Celje, Pušnik
DPZ Gimnazije Celje – Center, zb. David Preložnik
Mešani mladinski pevski zbor I. gimnazije v Celju, Marčič
Gosti:
MePZ Trnovci, Ljubljana, zb. Majda Hauptman in Petra Frece Šilak
Zmagovalci MPF 1965
PETEK, 5. 4.
DELAVNICE IN POSVET
Narodni dom
Delavnice (PRIJAVA >>)
10.00–10.50:
Katja Gruber: Pozor, mladinski zbor!!! (11–15 let)
Postavimo temelje dobremu večglasnemu zboru in utrdimo zboru mesto med preostalimi šolskimi dejavnostmi.
Praktične ideje za začetnike in že izkušene, ki še vedno iščete nove spodbude.
11.10–12.00:
Sebastjan Vrhovnik: Uporabnost kanonov
Od kanonov za razvoj glasov do kanonov za koncertno rabo
Način dela: z demonstracijskim zborom
12.20–13.10:
Damijan Močnik: Kako »sestaviti« skladbo
Prikaz učinkovitega načina učenja skladbe, sploh če si za delo s pevci sam, ter primeri skladb za širjenje repertoarja na način, da pevci pevsko napredujejo.
Način dela: z demonstracijskim zborom
Posvet
15.30–16.30:
Posvet s skladatelji in študenti kompozicije
Potrebe in problematika pisanja večglasnih skladb za mladinske pevske zbore (SA, SSA, SAB, SATB)
Revialni koncert
17.00:
Sweathearts, Dobrla vas, Avstrija, zb. Sonja Woschitz in Paula Schein-Kontschitsch
MPZ KGBL, Ljubljana, zb. Uršula Jašovec
MPZ OŠ Markovci, zb. Slavica Lajh
DPZ 1. letnika Gimnazije Celje – Center, zb. Eva Mutec
Vokalna skupina MBH Glasbene šole Celje, zb. Matevž Pušnik
FaVoZa – Fantovska vokalna zasedba Gimnazije Celje – Center, zb. Danijel Berden
Pokoncertni pogovor o revialnih nastopih
SOBOTA, 6. 4.
27. DRŽAVNO TEKMOVANJE MLADINSKIH ZBOROV
Narodni dom
Tekmovalni koncert mladinskih zborov
10.30–13.00:
MPZ Šempeter v Savinjski dolini, zb. Katja Florjančič
MPZ Trubadurji OŠ Primoža Trubarja Laško, zb. Mateja Škorja
MPZ Osnovne šole Tržišče, Mateja Repovž Lisec
MPZ OŠ Dramlje, zb. Marija Klančar
MPZ OŠ n. h. Maksa Pečarja Ljubljana Črnuče, Mitja Vaupotič
****
MPZ LA TI DO OŠ Križevci, zb. Renata Mikl
MPZ OŠ Alojzija Šuštarja, zb. Nadja Janežič
MPZ GŠ Rogaška Slatina, zb. Andreja Došler
MPZ Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje, zb. Tea Plazl
14.45:
Razglasitev delnih rezultatov prvega tekmovalnega koncerta
Tekmovalni koncert dekliških in mešanih mladinskih zborov
15.00–16.00:
Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj, zb. Erik Šmid
DPZ Gimnazije Celje – Center, zb. David Preložnik
Vokalna skupina Emil Komel, Mirko Ferlan, Gorica, Italija
Mešani mladinski pevski zbor Gimnazije Škofja Loka, zb. Žiga Kert
17.00:
SPREMLJEVALNI PROGRAM TEKMOVANJA: MINUTKA ZA PESEM
Na zvezdi
Ob 12.30, 13.00 in 13.30:
Kratki nastopi zborov, udeležencev tekmovanja