Akademski pevski zbor Tone Tomšič Univerze v Ljubljani bo 23. in 24. marca organiziral dve večerni vaji, na katerih bo sodeloval s priznano nizozemsko mentorico Pando van Proosdij. Spoznaval se bo z njeno metodologijo Od glasu in telesa k zboreografiji. V ta namen bo Panda van Proosdij za sestav ustvarila tudi novo koreografijo za skladbo Benedictus, stavek iz dela Missa tiburtina angleškega skladatelja Gillesa Swayna. Delavnica bo odprta tudi za pasivne udeležence – zborovodje, zborovske pevce, glasbene pedagoge, študente glasbe, skladatelje in vse, ki bi se želeli pobliže spoznati z mentoričino metodo in konceptom zboreografije.
Tema: Od glasu in telesa k zboreografiji
Vsebina delavnice:
– Ogrevanje in upevanje zbora s pomočjo giba, vokalnih in dihalnih vaj
– Ustvarjanje in razvijanje energije in skupinske povezanosti zasedbe
– Razvoj pevske drže in odrske prezence
– Učenje koreografije na izbrano skladbo
Repertoar: Gilles Swayne: Benedictus (iz Missa tiburtina)
Kdaj:
– Četrtek, 23. 3. 2023, 19.00–22.00
– Petek, 24. 3. 2023, 17.00–20.00
Kje: Univerza v Ljubljani, Dvorana Univerze (Naslov: Kongresni trg 12, 1000 Ljubljana)
Demonstracijski zbor: Akademski pevski zbor Tone Tomšič Univerze v Ljubljani, dirigentka Rahela Durič Barić
Mentorica: Panda van Proosdij (Nizozemska)
Prijava na delavnico za pasivne udeležence: https://forms.gle/U2w7UXxe6KsqLXX66
Rok prijave: 20. marec 2023
Cena udeležbe na delavnici za pasivne udeležence: 20 EUR (Po delavnici bodo pasivni udeleženci prejeli tudi potrdilo o udeležbi.)
Število mest je omejeno, zato ne odlašajte s prijavo!
Panda van Proosdij je študirala na rotterdamski plesni akademiji. Delovala je kot učiteljica pri glasbenem gledališču Codarts v Rotterdamu na Nizozemskem in več kot deset let kot dirigentka in mentorica za gib sodelovala z Nizozemskim otroškim zborom in Nizozemskim dekliškim zborom. Že 15 let poleg tega načrtno razvija svojo metodologijo Od glasu in telesa k zboreografiji, po svetu vodi delavnice in mojstrske tečaje ter ustvarja zboreografije za različne zbore. Pando van Proosdij lahko tako kot vodjo ateljejev pevci srečajo na premnogih festivalih v Evropi (Europa Cantat, Eurotreff, Choralies in podobnih). V aprilu 2014 je izšla njena knjiga Glas in telo, pet let pozneje pa je izdala tudi delo Zboreografija. Julija 2022 je založba Helbling o njeni metodologiji izdala tudi dve elektronski knjigi, ki vsebujeta videoposnetke njenih vaj in 18 novih kanonov s koreografijo.
Odkar je Panda van Proosdij svoj drugi dom našla v Goriških Brdih, se vedno pogosteje udejstvuje tudi v slovenskem prostoru. Julija 2021 je tako v okviru Festivala Europa Cantat skupaj s Tomom Johnsonom vodila enodnevni (Discovery) atelje Koreografija za kanone in avgusta istega leta obiskala tudi Slovenski center za glasbeno vzgojo Emil Komel. V sezoni 2022/23 je nato na povabilo Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti organizirala kar dve zborovski delavnici za srednješolske zbore v Brežicah in Ljubljani. V januarju 2023 je vodila atelje v organizaciji Združenja cerkvenih pevskih zborov Gorica.