V Tolminu je med 18. in 23. avgustom 2024 potekal Tabor mladih pevcev Primorske, namenjen pevkam in pevcem mladinskih pevskih zborov, starim od 11 do 16 let. Letošnje že 6. izvedbe tabora se je udeležilo kar devetdeset otrok, ki so šest dni ob strokovnem delu priznanih strokovnjakov za mladinsko zborovsko petje nadgrajevali svoje pevsko znanje.
Barbara Kovačič, idejna in umetniška vodja, glavna organizatorka mladinskega poletnega zborovskega tabora v Tolminu, je o letošnjem taboru najprej izpostavila, da so se nanj vpisali otroci ne samo iz Primorske, temveč tudi iz Gorenjske, Notranjske in drugih koncev Slovenije ter iz zamejstva. Tabor mladih pevcev Primorske namreč postaja vedno bolj prepoznaven in odmeven tudi v širšem slovenskem prostoru. Že od vsega začetka pa je njegov cilj enak: »Pevsko navdušenim mladim ljudem želimo podati najvišjo mero strokovnega glasbenega znanja in umetniškega izraza ter jim obenem ponuditi teden lepega druženja s prijatelji, ki prav tako gojijo željo po petju.« Hkrati poudarja, da se na taboru veliko ukvarjajo z natančnim izdelovanjem skladb in interpretacijo. Ne želijo si, da so skladbe zgolj prepete, saj želijo otrokom ponuditi vrhunske izvedbe izbranih del in jim obenem pokazati, da lahko v kratkem času stvari zelo dobro izdelajo, če se le potrudijo.
Kaj bomo pa letos peli?
Pesmarica tabora je obsegala kar petnajst tako vsebinsko kot glasbeno raznolikih del. »Letošnji program je bil kar zahteven. Vsako leto nanj umestimo še kaj težjega, tako da počasi rastemo tudi v izboru skladb. Po zahtevnejših skladbah obenem posegamo zato, da se z njimi srečajo tudi otroci, ki v svojih zborih takšnega repertoarja ne izvajajo,« pojasnjuje Barbara Kovačič. »Vedno več je tudi novitet, za letošnji tabor je nastalo kar šest novih skladb, ki so bile krstno izvedene na sklepnem koncertu v Tolminu 23. avgusta.« Prispevali so jih skladatelji Matej Kastelic, Tadeja Vulc, Federica Lo Pinto, Klara Mlakar, Tine Bec in Anej Černe.
Na spored so bile poleg tega uvrščene še nekatere skladbe iz preteklih izvedb ter dela Marija Kogoja, ki ga sicer izvajajo prav vsako leto, in Matije Tomca. Dela slednjega je za tabor tokrat izbral dirigent Stojan Kuret ter ob tem pojasnil, da je šlo v tem primeru za Tomčeve zbore, izdane v samozaložbi leta 1939, ki jih prej ni poznal. Zato je bil še toliko bolj zadovoljen, da je v njih prepoznal kakovostno literaturo, ki pa se je ne poje, čeprav bi bila še posebej primerna za mnoge šolske zbore. Barbara Kovačič je poleg tega izpostavila še eno posebnost letošnjega programa – filipinsko ljudsko skladbo, ki jo je Stojan Kuret prinesel s Filipinov. »Poseben izziv je bil predvsem jezik, ampak otroci se vsega naučijo. Pravzaprav jim sploh ni pomembo, v katerem jeziku pojejo.«
In prav ta skladba z naslovom Tong tong pakitong je mnogim udeležencem letošnjega tabora še posebej prirasla k srcu. Pesem, ki izvira z otoka Bohol, govori o hrani – rakovicah in ribah, kokošjih krempljih in zeliščih za špinačno juho, ki jo radi jedo tako revni kot bogati, na koncu pa orisuje še poročni prizor mladega para. Glasbo zanjo je na podlagi posnetka Filipinskega otroškega zbora, ki ga je dirigent prinesel s potovanja na tem otoku, posebej za Tabor v Tolminu zapisal Anej Černe, Nena Klinkon pa je zanjo ustvarila koreografijo.
Meni je najbolj všeč …
Pevki Marjani iz Tolmina je bila kljub temu najlepša skladba Poletni večer Tineta Beca, ki je »bolj mirna in večglasna«. Gregor iz Kamne Gorice si je medtem za svojo najljubšo pesem izbral Velikane Ajde Tadeje Vulc, po kateri so otroci posegli že na lanskem taboru: »Skladba je zelo zanimiva, ima lepo melodijo, hkrati pa s koreografijo prikazujemo velikane.« Nasprotno je Evo iz Trsta najbolj prepričala noviteta Stultorum Federice Lo Pinto: »Njene skladbe so vedno odlične.«
Devetdeset nadobudnih nepopisanih listov
In kakšen je recept za uspeh takšnega tabora? »Točno je treba vedeti, kaj si človek želi, nato pa tisto predstavo, ki se je v naši glavi izoblikovala ob prebiranju in študiju skladb, na otroke prenesti s prepričanjem in samozavestjo. Otroci so namreč nepopisan list, ki ga moramo mi samo izoblikovati z našimi zelo jasnimi idejami,« pojasnjuje Stojan Kuret. Poleg njega in idejne vodje Barbare Kovačič so letošnjo ekipo strokovnih sodelavcev tabor zopet sestavljali Petra Grassi, Martina Burger in Tom Varl.
Strokovno usposabljanje in raznovrstne delavnice
Na taboru je bilo letos prvič izvedeno tudi strokovno usposabljanje profesorjev in učiteljev glasbene umetnosti ter zborovodij. 31-urni program, izpeljan v prvih dveh dneh tabora, je obsegal različne teoretične in praktične vsebine, ki so se dotaknile sodobnih metod dela z otroškimi in mladinskimi zbori s posebnim poudarkom na vokalni tehniki, izboru in analizi repertoarja, učinkovitem planiranju vaj ter uporabi praktičnih orodij in inovativnih pristopov. Na usposabljanju se je ekipi strokovnih sodelavcev pridružila tudi koreografinja Panda van Proosdij, ki se v zadnjih letih vse pogosteje udejstvuje tudi v slovenskem prostoru.
Seveda pa so se pevci z namenom, da bi na Primorskem preživeli karseda kratkočasen teden, med vsakodnevnimi vajami sproščali in zabavali na raznolikih ustvarjalnih in športnih dejavnostih, druženju na filmskem večeru v kinu, na kopalnem dnevu ob topli Idrijci, pikniku in različnih drugih delavnicah. Eno od njih je pripravil tudi tolkalec Jaka Strajnar, s katerim so pevci ustvarili povsem novo skladbo z elementi govora in telesnih tolkal.
6. Tabor mladih pevcev Primorske se je zaokrožil s koncertom 23. avgusta v Tolminu. Zatem so se pevci sestali še dvakrat. V nedeljo, 15. septembra, so nastopili na festivalu Kogojevi dnevi, v petek, 18. oktobra, pa se predstavili še na odru Dvorane Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji v Ljubljani, kjer so spored tabora odpeli v spomin Jožetu Troštu, Avgustu Ipavcu, Hilariju Lavrenčiču in Marku Munihu. V odličnih izvedbah sta z zborom sodelovali tudi pianistka Nika Kovačič in Lara Fortunat oz. Teja Udovič Kovačič na harmoniki.
Kdaj se zopet snidemo?
Kljub temu da so mladi udeleženci letošnjega tabora zdaj dodobra zakorakali v novo šolsko leto in se vsak v svojem kraju zopet posvetili vsakodnevnim obveznostim, se zagotovo veselijo tudi prihodnje izvedbe. Organizatorji v Tolminu namreč ne počivajo, temveč že kujejo načrte za 7. tabor. Ta se bo povezal z Evropsko prestolnico kulture, katere naziv bosta v letu 2025 prevzeli Nova Gorica in Gorica. Pevski teden bo ob tej priložnosti osmislil zanimiv izbor skladb, med katerimi bo prav posebna obsežnejša noviteta Aneja Černeta. Nasvidenje torej do naslednjega poletja!